Načítání...
  |  
Uživatel:   Heslo:
  |  
...škola bez hranic...

Základní škola, Znojmo,
náměstí Republiky 9Sponzoři
 
 
 
 
 

Františka Sokolová

 

Zřizovatel
Město Znojmo
www.znojmocity.cz
 
 
 

Partnerská škola Trento-historie spolupráce

Od roku 2002 se datuje spolupráce naší školy s partnerskou školou v italském Trentu.

 Proč právě Trento?

V průběhu první světové války bojovala Itálie proti Rakousku a aby byly ochráněny ženy a děti před válečným nebezpečím, 1600 jich nastoupilo do vlaku a odjeli do bezpečí do města Znaim (dnešní Znojmo). Zde žili tři roky až do konce války. Našli přístřeší v přilehlých vesnicích, kde pomáhali zemědělcům, zatímco děti zde chodily do školy. Bylo s nimi zacházeno přátelsky. Ke konci roku 1918 se vrátili všichni domů.

Na tyto historické události si vzpomněli představitelé města Trenta a rozhodli se najít to místo, které jim za války pomohlo.

Jsme rádi, že jsme byli ze všech základních škol vybráni právě my, abychom zahájili spolupráci mezi dětmi obou měst.

První cesty do Itálie byly cesty jednotlivců, event. malých skupin. 

Od roku 2004 jsme zahájili intenzivní spolupráci. Na základě dopisování v cizím jazyce (německém nebo anglickém) si děti našly své italské kamarády, které potom jely navštívit. Během týdenního pobytu se seznámily s italskou školou, zúčastnily se výuky, navštívily řadu zajímavých míst. Trento se nachází v severní Itálii, ve velmi turisticky atraktivní oblasti. Je centrem zimních sportů (Dolomity), letní rekreace (jezero Lago Di Garda), zemědělství (olivy, jablka). Je to krásné historické město se sto tisíci obyvatel a řadou pamětihodných míst. Během cest do Itálie jsme poznali Veronu, Mantovu, Benátky, Monte Bondone a další.

V roce 2015 navštívily děti ze 7. ročníku v květnu italské Trento. V rámci návštěvy Itálie zavítaly také do Verony a k jezeru Lago di Garda.

V říjnu 2015 jsme přivítali italské děti u nás. Ukázali jsme jim naši školu, město, podívali jsme se na vranovský zámek. Celý den jsme s nimi strávili v našem hlavním městě. Jedno dopoledne jsme se společně bavili v netradičních hodinách v naší škole a spolu jsme také sportovali. Italské děti se také podívaly do našich domovů. Zábavnou soutěž o poznávání našeho města jsme zakončili výbornými bramboráky a štrůdlem v hospodě U Karla (děkujeme panu Navrkalovi). Krásnou tečkou za společným týdnem byl čtvrteční společenský večer, který vyvrcholil taneční zábavou se skupinou Arcona. A pak už přišlo smutné loučení. Ve spolupráci budeme nadále pokračovat dopisováním. Tímto večerem jsme  dokončili již šestý díl vzájemného setkávání.  

Ve školním roce 2015/2016 začíná sedmý díl spolupráce. Žáci 6. ročníku navazují písemnou spolupráci se stejně starými žáky z Trenta. Jako již tradičně bude vrcholem setkání v Trentu (květen 2017) a ve Znojmě (říjen 2017).

O spolupráci s Itálií se starají  p. Stanislavová, p. Šotkovská a p. ředitel Mikulič.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

© 2013 Základní škola, Znojmo, náměstí Republiky 9 | tel: 515 224 767 | e-mail: info@zsrepubliky.cz
editor: Hana Šotkovská editor@zsrepubliky.cz | správce: Radek Tomaštík spravce@zsrepubliky.cz
webmaster: Ivo Pisařovic - Fajn Webdesign